Naprawa klaksonu CZ 175 450, przerobienie na 12 V

Naprawa klaksonu CZ 175 450, przerobienie na 12 V
Posty z facebook’a:

CZ Service. Klakson do moje CZ został dzisiaj złożony i przetestowany. Cyrku z tym było od cholery. Instalację mam 12 V, a stary klakson był feralnym stanie. Zrobiłem klakson w klaksonie. Testowałem 3 typy chińskich klaksonów różniące się wielkością i mocowaniem M5, M6 i M8. Wybrałem M6, który idealnie pasował do wnęki oryginalnej obudowy, ale musiałem go pomalować na czerwono, do tego też przejściówka ma M10. Sporo zdrowia kosztowało mnie zlutowanie tego i skręcenie, tak aby klakson był centrycznie przy estetyce skręcenia tego w całość. Udało się. Film wieczorem. Teraz zrobiłbym to dużo szybciej.

Cyrk z tym klaksonem do Cezety okazał się jeszcze większy niż przypuszczałem. Ale to jest i tak nic w porównaniu do komarowskich.
Chce mieć oryginalną obudowę klaksonu wraz z ramką, ale na 12 V. U mnie był szrotowaty oryginalny klakson. Będzie klakson w klaksonie. Klaksony chińskie są mniejsze, większe… M5, M6, M8, to wszystko ma iść na M10 z przejścówką, z odpowiednim dystansem – ze względu na 2 przewody. Kupiłem następny typ klaksonu (2 sztuki po 15 pln), ale M6, pomalowałem go na czerwono. Klakson ten o tyle jest dobry, że jego średnica idealnie zmieści się do wnęki oryginalnej obudowy, a nie tak jak było z większym, który trzeba było przecinać i lutować wzdłuż obwodu. Klakson mieści się na styk to zaprojektowałem i wyciąłem na moim laserze grubą uszczelkę i papierowe – grubsze niż zamienniki, które nie zdystansują takich moich przeróbek.
A tak przy okazji zamiennik uszczelki nie jest idealnie geometryczny.
28.05.2022. Ciąg dalszy zabawy z przerobieniem klaksonu mojej CZ na 12 V czyli klakson w klaksonie. Elementy metalowe klaksonu zostały już pomalowane, dekielek pochromowany, ale tym razem była zabawa jak zamontować chiński klakson w starej obudowie? Akurat ten rodzaj klaksonu, który najbardziej podobał mnie się (kolor czerwony zbliżony do starego wkładu) był nieco mniejszy, ale za duży aby wpasować się w brzegi obudowy. Tak więc albo wycinam np kwadraty wokół otworów i robię dedykowaną uszczelkę z grubszego materiału na uszczelki (akurat to nie jest dla mnie problemem z racji posiadania lasera),. Ale w tym przypadku trzeba zrobić przejściówkę z M8 na M8. Druga opcja wycinamy tak materiał chińskiego klaksonu, aby wszedł do środka starej obudowy. Oczywiście dwie pokrywki zostały zlutowane. A trzecią opcją był dużo mniejszy klakson, tylko akurat w tym przypadku to byłoby widać szczeliny…. Wybrałem drugą opcję. Jeszcze trochę pracy zostało do zrobienia.
Przerobienie mojego oryginalnego klaksonu do CZ na 12 V z wykorzystaniem taniego współczesnego klaksonu dedykowanego do CZ/JAWA. Taki klakson w odróżnieniu od wersji bogatszej jest nitowany oraz jak wspominałem w poprzednim poście jest mniejszy – co widać na zdjęciu. Jak na razie wszystko działa tylko muszę uzupełnić przestrzeń między nowymi bebechami a oryginalną obudową. Uszczelka, albo wykorzystam oryginalną niepotrzebną blachę.
Do tego oczywiście będzie ebonitowa kostka oraz wkręty. W oryginalne sygnał był prasowany z podkładkami – tutaj jest śrubka na wysokości nakrętki. Trochę jeszcze zabawy z renowacją klaksonu będzie.

 

Komentowanie jest wyłączone.