Lexus LS400 1991
Dokumentacja na pojazd zabytkowy. Zdalna wizyta terenowa
Właściciel od dziecka interesuję się głównie japońską motoryzacją z lat 90’.
W kręgu zainteresowań są takie marki jak – Toyota-Lexus, Honda, Nissan.
Od tego czasu do roku 2021 stworzył listę ~ 50 wymarzonych modeli samochodów państwa „kwitnącej wiśni” . Wybór padł na Lexusa LS400, który jest jego pierwszym samochodem. Zaszczepionym zalążkiem napraw motoryzacyjnych był fakt posiadania motoroweru Stoewer’s Greif z 1959 r. podarowany od swojego dziadka.
Pojazd został kupiony (licytacja w USA) jako auto uszkodzone mechanicznie – niejeżdżące.
Wykonano następujące naprawy:
– płukanie silnika wraz z przeczyszczeniem przepustnic oraz wymiana oleju: silnikowego, dyferencjału,
– wymiana płynu oraz uszczelnienie układu: chłodzącego i hamulcowego,
– wymiana: filtra oleju, świec, termostatu, paska klinowego wielorolkowego,
– remont układu wspomagania kierownicy,
– polerowanie powierzchni lakierniczej,
– renowacja wnętrza oraz kół.
Niektóre etapy renowacji zaprezentowano w załącznikach.
Całość prac naprawczych wykonał właściciel wraz z rodziną – ojciec oraz dziadkowie
Samochód jest zachowany w kompletnym, oryginalnym stanie blacharsko – technicznym.
Lakier pojazdu z drobnymi odpryskami (zostały usunięte przy pomocy oryginalnego lakieru do zaprawek) adekwatnymi do wieku pojazdu.
Jednakowa struktura powierzchni lakierniczej świadczy o nie zmienionych elementach pojazdu, co tym samym podnosi wartość zabytkową.
Elementy optyczne, szyby, detale posiadają oryginalne sygnatury.
Pojazd nie wymaga znaczących potrzeb konserwatorskich, wyłącznie zabezpieczenie powierzchni lakierowanej oraz elementów: cynkowanych, chromowanych, gumowych oraz ruchomych.
W sierpniu 1983 r. prezes koncernu Toyota Motor Corporation Eiji Toyoda rzucił swoim projektantom i inżynierom wyzwanie stworzenia luksusowego pojazdu mogącego konkurować z najlepszymi
i najbogatszymi pojazdami na świecie. Z ponad 200 nazw wybrano nazwę Lexus, która kojarzy się z luksusem i elegancją. Projekt ten nazwano F1, czyli Flagship-one, czyli flagowy model.
Efekt końcowy był wysoce zaskakujący. Nad modelem pracowało prawie 4000 osób, które stworzyły 450 egzemplarzy prototypów i 900 prototypów silników. Przebadano 24 różne rodzaje drewna
do wykończenia wnętrza. Pracami kierował Ichiro Suzuki.
W 1989 r. podczas targów w Detroit (North American International Auto Show) zaprezentowano wersję produkcyjną. Nazwa modelu
to nic innego, jak skrót od słów “Luksusowy Sedan” (ang. “Luxury Sedan”), a debiut LS400 w stolicy amerykańskiej motoryzacji był strzałem w dziesiątkę. Zaczęto więc wielkie przygotowania
do premiery w salonach – wybrano kilkudziesięciu dealerów, którzy musieli dostosować swoje salony do wymogów klasy premium.
Pod maską znalazł się zaawansowany, innowacyjny silnik: 32 zawory, V8 DOHC o pojemności 4 litrów i mocy 245 KM. Cechowała go wyśmienita kultura pracy, był bardzo cichy i stosunkowo mocny. Lexus LS400 posiadał 4-drzwiowe nadwozie typu sedan (limuzyna). Dostępna była tylko jedna skrzynia biegów, a był to 4-biegowy automat.
Lexus LS400 w momencie debiutu oferowany był w Ameryce, Japonii (jako Toyota Celsior) oraz w Szwajcarii. Rok później samochód trafił do sprzedaży w Niemczech. W 1992 r. LS przeszedł modernizację, obejmującą 50 istotnych różnic w odniesieniu
do poprzednika. Auto stało się wielkim sukcesem rynkowym, którym Lexus otworzył sobie drogę do najbardziej wymagających rynków,
w tym amerykańskiego i europejskiego, choć na tym drugim zadomowił się na dobre dopiero kilka lat później.
W październiku 1994 r. zaprezentowano następcę, Lexusa LS XF20 (druga generacja). Wyprodukowano 166 000 sztuk modelu I generacji.
LS400 należy do youngtimerów, które można bez problemu użytkować na co dzień. Nie wymaga skomplikowanych czynności obsługowych poza zwykłym przeglądem połączonym z wymianą oleju i filtrów. Jednostka napędowa zapewnia mocne wrażenia podczas przyspieszania, ale trzeba się liczyć ze znacznym spalaniem. Dodatkowe doznania zapewnia dźwięk widlastej ósemki.