Ryszard Mankiewicz startuje w mistrzostwach świata na MZRyszard Mankiewicz startuje w Mistrzostwach Świata

To, że Mankiewicz reprezentować będzie w tym sezonie fabrykę MZ jest dowodem uznana dla umiejętności naszego kierowcy

Nasz najlepszy „ścigant” motocyklowy — Ryszard Mankiewicz z Poznania — będzie startował nareszcie na motocyklu z prawdziwego zdarzenia. W marcu otrzymał wyścigówkę MZ 125, taką na jakiej startują zawodnicy fabryczni. Nie jest to pierwszy motocykl MZ Mankiewicza. W 1959 roku, a więc 10 lat temu poznańska gra liczbowa ,Koziolki” zafundowała też MZ-kę właśnie Mankiewiczowi. A to, że nie słyszeliśmy o sukcesach tego zawodnika spo¬wodowane było m. in. tym, że po prostu jego starty w kraju były nieregularne. Do tej pory nie ma u nas tras wyścigowych z prawdziwego zdarzenia. Nie będzie ich też w najbliższej przyszłości. Tak więc Mankiewicz startować będzie na nowej MZ-ce w kilku eliminacjach wyścigowych mistrzostw świata w klasie 125 cm”. Jasne, że nie oczekujemy od niego błyskotliwych wyników, bo na dobrą sprawę będą to jego pierwsze starty w tak poważnych imprezach na nowoczesnym motocyklu wyścigowym. Mankiewicz wystartuje już 27 kwietnia br. na torze w Bernau, ale będzie to jeszcze impreza raczej towarzyska. 11 maja br. na słynnym torze w Hockenheim, Mankiewicz weźmie udział w drugiej eliminacji mistrzostw świata. Nie zdecydowano jednak jakie będą następne eliminacje, w których zawodnik ten spróbuje szczęścia.

Kilka słów o motocyklu wyścigowym MZ naszego zawodnika. Pojazd ten napędzany jest silnikiem jednocylindrowym o pojemności 125 cm* z przepustnicą obrotową. Moc 26 KM przy 11 350 obr/inin. Sześciostopniowa skrzynia biegów. Ramę wykonano z rur podwójnych. Z przodu widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym produkcji MZ, z tyłu amortyzatory teleskopowe z tłumieniem olejowym marki Girling. Ogumienie — 2.50-18″ Dunlop Racing. Masa — 75 kg, szybkość maksymalna — 170 km/godz. Zużycie paliwa 6 l/100 km.

Egzemplarz, na którym startować będzie Mankiewicz jest aktualnie najnowocześniejszym pojazdem tego typu. W związku z tym, że z wyścigów w tej klasie wyłączona jest japońska Yamaha właśnie MZ-ki będą w tym sezonie faworytami. Poza swoimi własnymi kierowcami fabryka MZ postanowiła udostępnić kilka swoich motocykli innym zawodnikom m. in. z Węgier, Kuby i Polski


Inne artykuły:

Komentowanie jest wyłączone.